אנשים המשרתים בצה"ל או ביתר כוחות הביטחון בארץ עשויים לחלות, להיפגע או להיפצע במהלך שירותם. על מנת להסדיר את הטיפול ולהעניק להם על כל הזכויות המגיעות להם הוקם מנגנון מתאים לצורך הגשת תביעה. בשורות הבאות נדבר על:

  • הגורם אליו פונים, בדרך למימוש זכויות נכי צה"ל.
  • מהן הזכויות השונות שמגיעות לנפגעים ולנכים.
  • מדוע ומתי חשוב לקבל ליווי מקצועי.

 

זכויות – לא באופן אוטומטי

כדי שאדם יהיה מוכר כנכה שנפגע בעת שירותי בצה"ל או בכוחות הביטחון, עליו לעבור מסלול של פניה לוועדות רפואיות של משרד השיקום. גם כאשר מדובר על פגיעה ברורה, שאין כל ספק בכך שנגרמה במהלך וכתוצאה מתנאי השירות, לא יוענקו לנפגע זכויות נכי צה"ל באופן אוטומטי ומידי.

רק לאחר התייצבות בפני הוועדות ובהתאם לתקנות ולחוק הנכים, תהיה קביעה רשמית האם לאדם מגיעים אחוזי נכות, על אילו אחוזים מדובר וכתוצאה מכך – אילו זכויות יגיעו לו בהמשך.

לקבל בחזרה מהמדינה

מחלות שונות ופגיעות, פיזיות או נפשיות, הן מחיר גבוה מאוד עבור הזכות והחובה לשרת את המדינה. מי ששילם מחיר יקר זה זכאי לקבל בחזרה מהמדינה סיוע שיאפשר להשתקם ולנהל חיים איכותיים וטובים למרות ועל אף המגבלות.

בין זכויות נכי צה"ל השונות ניתן למצוא את הזכות לדיור ולשיקום, למענקים ולהטבות. מדובר על:

  • שיקום מבחינה רפואית – קבלת טיפולים, תרופות, טיפול סיעודי, ליווי מקצועי ואישי, מענקי הבראה ועוד.
  • מענקים וסיוע כספי בתחומי הדיור והמיסים, מענק לכבוד חתונה, אחזקת רכב ועוד.
  • סיוע מיוחד לרכישת ואחזקת דירה, לרבות התאמת דירה לצרכים מיוחדים, סיוע בשיפוצים והחזר של הוצאות נלוות.
  • בנוסף, זכויות נכי צה"ל כוללות גם זכויות בשיקום מקצועי, לימודים והכשרה, תחבורה וניידות ועוד.

 

מתי נעזרים בליווי מקצועי

הפרוצדורה לקבלת הכרה באחוזי נכות, בדרך למימוש כל הזכויות, איננה מן הקלות. לכן, אין פלא שרבים פונים לעורכי דין עם מומחיות מקצועית בזכויות נכי צה"ל עוד לפני הגשת התביעה או במהלך הטיפול הראשוני בה.

בנוסף, רבים נעזרים בליווי מקצועי בבואם לערער על החלטות הוועדות. רק מי שמאושרת התביעה, עם אחוזי נכות וליקויים מקסימליים, יקבל את כל הזכויות המגיעות לו, במלואן.

שם* 
טלפון* 
אימייל* 
תיאור הפנייה 
    

אנחנו בעיתונות