האם ידעתם איך לתבוע את הצבא?

מי שנפצע, חלה או נפגע במהלך שירותו הצבאי, ומבקש להיות מוכר כנכה צה"ל ולזכות בהטבות ופיצויים הולמים, נדרש לתבוע את הצבא דרך אגף השיקום של משרד הביטחון. לעיתים קרובות נדרש התובע להתמודד עם סבך בירוקראטי ארוך ומתיש, במהלכו הוא נדרש להוכיח כי מקור הפגיעה בשירות הצבאי, וכן את מידת חומרתה ודרגתה. במציאות זו נפגעים רבים אינם מממשים את זכויותיהם במלואן. לכן, על מנת להתמודד עם המערכת באופן הטוב ביותר חשוב להכירה, לדעת כיצד לפעול מולה וכמובן להיעזר בסיוע משפטי הולם.

שמירת כל מסמך רלוונטי

תביעת נכות בגין חבלה או מחלה שאירעו בצבא כרוכה בהצגת ראיות המעידות, בין היתר: על מהות הפגיעה, הסיבות שגרמו להיווצרותה, תנאי שירות שהובילו להופעתה או להחמרתה, והצגת הוכחות לכך שהיא נגרמה במהלך השירות הצבאי. לכן, חשוב לתעד ולשמור כל מסמך רלוונטי הקשור לנושא, שכן הוא עשוי להיות בעל חשיבות מרובה לקידום והצלחת התביעות. מדובר במסמכים כדוגמת :דו"ח פציעה, דוחות רפואיים במסגרת הצבא, מרפאה, סיכום טיפול מחדר מיון או בית חולים, הפניה לטיפול רפואי, מרשמי תרופות וציוד רפואי, או הפניה לקב"ן.

הגשת תצהיר לקצין תגמולים

במרבית המקרים, אדם התובע את הצבא נדרש להגיש תצהיר בשבועה לידי קצין תגמולים. את התצהיר יש להציג בפני שופט או עו"ד כדי לאשר שהמצהיר הוזהר בדבר אמיתות הפרטים. חשוב לציין, כי לצורך העניין מומלץ לבחור בעורך דין פרטי מטעמכם, המתמחה בתביעות צה"ל ובטיפול בתביעות מסוג זה. כמו כן, חשוב לתמוך את התצהיר בעדויות של חברים לשירות ו/או של מפקדים ישירים המאשרים את העובדות המפורטות בו, ואת התנאים בהם שירת החייל.

הגשת טופס תביעה

את הגשת טופס התביעה מומלץ לבצע באמצעות עו"ד המייצג אתכם, רצוי מאוד כזה שמתמחה בטיפול בתביעות מסוג זה, נגד קצין תגמולים במשרד הביטחון. פחות מומלץ לבצע את הגשת טופס התביעה בעזרת קצינת נפגעים או ר"מ, מכיוון שטופס התביעה הינו מסמך משפטי לכל דבר, ואם לא אוזכרו בו כל העובדות או הטענות הנדרשות להכרה בפגימתו של החייל, הוא עלול להזיק למהלך התביעה ואף לגרום לדחייתה.

קבלת חוות דעת של מומחה

במקרים מסוימים מומלץ לפנות לרופא מומחה מטעמכם, על מנת לקבל חוות דעת רפואית תומכת. על פי רוב, איננו ממליצים לצרף חוות דעת מומחה לתביעה להכרה, אלא במקרים יוצאי דופן. הליך משפטי בו ישנה חובה לצרף חוות דעת רפואית תומכת היא בערעור על החלטת קצין תגמולים לבית משפט שלום, ביושבו כועדת ערעורים לפי חוק הנכים, אז לא ניתן לנהל דיון הוכחות ללא חוות דעת של מומחה . הליכים נוספים בהם יתכן ונמליץ לצרף חוות דעת רפואית תומכת, הינם: תביעה להחמרה, תביעה לעיון מחדש, תביעה לנכות מוסבת עפ"י תקנה 9. חוות דעת של מומחה יכולה להתמקד במספר אלמנטים, ביניהם: אופי ומהות הפגיעה, תיאור וביסוס הקשר הסיבתי בין תנאי השירות להתפרצות הפגימה, המלצה באשר לגובה אחוזי הנכות.

סיוע וייצוג משפטי בעת תביעת הצבא

אם הנכם מתכוונים לתבוע את הצבא אנו ממליצים לכם לפנות אלינו לקבלת סיוע וייצוג משפטי הולם. משרד עו"ד אבינו ביבר מתמחה מזה שנים רבות בייצוג תביעות צה"ל שונות, ויסייע לכם לקבל הכרה כנכי צה"ל ולממש את מלוא זכויותיכם. הנכם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום באמצעות שיחת טלפון למשרד, או על יד שליחת טופס יצירת קשר שבצידי הדף.

שם* 
טלפון* 
אימייל* 
תיאור הפנייה 
    

אנחנו בעיתונות