נפצעתם במהלך שירותכם הצבאי או הביטחוני? דעו את זכויותיכם לתביעה נגד משרד הביטחון

נפצעתם במהלך שירותכם הצבאי או הביטחוני? לקיתם במחלה כתוצאה מתנאי שירות בצה"ל או במערכת הביטחון? דעו את זכויותיכם להגשת תביעה נגד משרד הביטחון! 

 

כמה עובדות שכדאי לדעת על מנת שתוכלו לממש את מלוא הזכויות שמגיעות לכם:

1. למי מוגשת תביעה להכרה כנכה צה"ל?

פנייה להכרה כנכה צה"ל מעוגנת בחוק הנכים ומוגשת לקצין התגמולים במשרד הביטחון, בהתאם למקום מגוריכם, המופיע בתעודת הזהות.

2. מתי כדאי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון? 

הגשת תביעה כדאית בכל מקרה בו נפגעתם במהלך שירותכם במערכת הצבאית או הביטחונית, וכתוצאה מעיסוקכם או שהותכם במערכת זו. מומלץ להגיש את התביעה, גם אם הסיכוי לזכות בה אינו גבוה, ממספר סיבות: אחת מהן, היא שעולם הרפואה הוא דינאמי ומשתנה, מה שעשוי להשפיע על סיכויי הצלחתכם בתביעה ועל הקשר הסיבתי בין תנאי השירות להתפרצות הפגימה. בנוסף, גם אם תביעתכם נדחית היום, ייתכן ובעתיד ישתנה החוק ותביעתכם תוכר.  

את התביעה הראשונה יש להגיש בטווח של שלוש שנים מיום שחרורכם מהשירות הביטחוני, אחרת תחול התיישנות על המקרה. 

 

3. כמה זמן נמשך הליך תביעה נגד משרד הביטחון

הליך בירור התביעה להכרה הינו ארוך, ממושך ומורכב. הטיפול בתביעה עשוי להימשך מספר שנים, בהן נערך בירור מקיף ומעמיק ע"י קצין התגמולים והממונים מטעמו, של שלושת הרכיבים העיקריים בתביעה: א. רכיב עובדתי- נושא אופי תנאי השירות ומאפייניו. ב. רכיב רפואי- נושא החבלה או המחלה. ג. רכיב משפטי- נושא הקשר הסיבתי בין תנאי השירות לבין הופעת החבלה או המחלה.   

 

4. האם כדאי להיעזר בייעוץ וטיפול משפטי?

מכיוון שניהול תביעה מול קצין התגמולים במשרד הביטחון דורש הבנה בתחום, מקצועיות והתמודדות עם הליכים בירוקרטיים סבוכים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מיומן ומקצועי בתחום, על מנת להכיר ולהבין את ההליך בפניו אתם עומדים.  

חשוב מאוד לדעת: במרבית המקרים, גם תביעות שנראות פשוטות לכאורה, נדחות ע"י משרד הביטחון בשל מהלכים מוטעים של הטוען זכות לנכות או מי מטעמו, או עקב גישה לא רצינית בניהול התביעה, שנובעת לא פעם מחוסר ידע. 

טיפ חשוב- מומלץ להיות מסודרים! שמרו מסמכים רפואיים, חוות דעת רפואיות ושאר אסמכתאות היכולות לסייע לכם ולמי מטעמכם בניהול הליך התביעה. 

 

5. מה כולל הליך הטיפול והייצוג המשפטי?

הליך הטיפול והליווי המשפטי של הטוען זכות לנכות, במאבקו מול משרד הביטחון, הינו מורכב ונמשך מספר שנים. ההליך כולל, בין היתר: הכנת תצהיר מפורט באשר לתנאי השירות של הנפגע, שהיה בהם כדי לגרום להופעת החבלה או המחלה; איתור והגשת מסמכים עובדתיים המאשרים את תנאי השירות; איתור עדים ועדויות תומכות להופעת החבלה/מחלה; המצאת חומר רפואי ומסמכים רפואיים אזרחיים וצבאיים של הנפגע ; איתור והגשת תיקים רפואיים וכיו"ב. 

תפקידנו כעורכי דין הוא בניהול דיאלוג שוטף עם משרד הביטחון, ומתן מענה רציף לדרישותיו בהליך הבירור העובדתי-רפואי בתביעה. כמו כן, קיימת חשיבות גדולה בהכנת הנכה לוועדה רפואית לבדיקת הקשר הסיבתי, כלומר הכנה מדוקדקת לקראת בדיקתו בידי רופא מומחה מטעם משרד הביטחון, לצורך כתיבת חוות דעת רפואית. נוסף על כך, אנו מכינים את הנכה לקראת בדיקת וועדה רפואית מטעם משרד הביטחון לקביעת אחוזי נכות, ובמקרים מסוימים מלווים אותו לוועדה הרפואית ומייצגים אותו בפניה.    

 

 

6. כיצד מתחילים בתביעה נגד משרד הביטחון?

כצעד ראשון, אנו ממליצים לפנות להתייעצות עם עורך דין מיומן, מקצועי ומנוסה בטיפול וייצוג נכי צה"ל ונפגעי מערכת הביטחון. 

פגישת ייעוץ במשרד עו"ד אבינו ביבר, המתמחה בתחום למעלה מ- 30 שנה, אינה כרוכה בתשלום, איננה מחייבת ויכולה להאיר בפניכם את המסלול בפניו אתם עומדים.

 

 

7. מי אנחנו ולמה לעבוד דווקא אתנו?

משרד עו"ד אבינו ביבר נוסד בשנת 1983 ומתמחה מאז היווסדו בטיפול משפטי בנכי צה"ל וייצוג אנשי מערכת הביטחון- משטרת ישראל, משמר הגבול, שב"ס, שב"כ ומוסד. 

למשרד מוניטין כלל ארצי ותקדימים חשובים ביותר בתחום ההכרה והטיפול בנכי צה"ל ונפגעי מערכת הביטחון. נושאים רבים בהם מטפל המשרד עולים לסדר היום הציבורי באמצעות התקשורת הכתובה והאלקטרונית לאורך השנים.

למשרדנו וותק של 35 שנה בתחום הטיפול והייצוג בנפגעי מערכת הביטחון. באמתחתנו הצלחות רבות המתבטאות בתקדימים משפטיים. העקרונות המנחים אותנו הם: מקצועיות, מסירות ושקיפות. בנוסף, אנו רואים באמינות ערך מרכזי ומקפידים להדגיש בפני לקוחותינו באופן ברור ביותר, שפרט לעבודה קשה, מסירות, רצינות והרצון להצליח- אין אנו מבטיחים הבטחות שווא להצלחות.  

 

 

 

 

מאמרים נוספים:

שם* 
טלפון* 
אימייל* 
תיאור הפנייה 
    

אנחנו בעיתונות