אחוזי נכות צה"ל נקבעים על ידי ועדות רפואיות מיוחדות מטעם אגף השיקום, ששייך למשרד הביטחון. ועדות אלו קובעות את אחוזי הנכות בהתאם לתקנות הנכים הכפופות לחוק הנכים. התקנות מפרטות את הפגימות ואת הקריטריונים למדידת חומרתן והשפעתן, וכן את סוגי המבחנים הנדרשים לקביעת אחוז הנכות בטווח שבין 0 ל- 100. חשוב לציין כי על החלטותיהן של ועדות אלו ניתן לערער באמצעות פנייה לועדות רפואיות עליונות, לבית המשפט המחוזי ואף על ידי פנייה לבית המשפט העליון.

קביעת אחוזי נכות צה"ל על פי תקנות הנכים

כאמור, על פי תקנות הנכים נקבעים הקריטריונים לקביעת אחוזי נכות צה"ל, בהתאם לפגימתו של כל אדם. ההגדרה פגימה מתייחסת לכל ליקוי פיזי או שכלי, חבלה ומחלה המוכרת כנכות צה"ל. דרגתה של הנכות נקבעת על פי מדדים וקריטריונים סבוכים ומורכבים, המפורטים בתקנות הנכים. קריטריונים אלו קובעים לא רק את אחוזי הנכות אלא גם אם מדובר בנכות זמנית או לצמיתות, וכן את מועד תחילת ההכרה באחוזים שנקבעו. חשוב לציין כי במקרים רבים דרגות תקנות הנכים אילצו ועדות רפואיות לקבוע אחוזי נכות נמוכים מאלו המגיעים לנכה. ואולם, בעזרת תקנה חדשה שהוספה תוקן העוול הזה. התקנה קובעת כי בנוסף לקביעת אחוזי נכות על פי תקנות הנכים, בסמכותה של ועדה רפואית גם להוסיף המלצה משלה לאחוזי נכות גבוהים יותר, המשקפים את מצבו האמיתי של הנכה.

הבעייתיות בהתנהלות ועדות רפואיות ואגף השיקום

על פניו, שינוי התקנות מעניק לרופאי הוועדות סמכות לשפר את אמינות קביעת האחוזים עבור ציבור נכי צה"ל. בפועל, היעדר פיקוח של גורם חיצוני אחר התנהלות הוועדות הרפואיות של אגף השיקום, גרם לא אחת לפרשנויות שפעלו לרעת הנכים ולא לטובתם. זאת בעוד שהמלצותיהם של רופאי הוועדה נועדו להיטיב עם הנכה ולא להרע את תנאיו. חשוב להבין כי מימוש הזכויות הכרוכות באחוזי נכות צה"ל הינו נושא מורכב, הדורש סיוע של עורך דין מומחה בסוג זה של תביעות.

פנייה לקבלת סיוע משפטי הולם

אם אתם עומדים בפני הגשת תביעה לנכות צה"ל, או סבורים כי נעשה לכם עוול מבחינת אחוזי הנכות שהוועדה הרפואית קבעה לכם, חשוב שתפנו לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי הולם. שירות זה הוא תחום התמחותו העיקרית של משרד עו"ד אבינו ביבר, בעל ותק וניסיון של מעל ל- 3 עשורים בייצוגם של נכי צה"ל. לפרטים נוספים הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני, או באמצעות מילוי טופס המופיע בצדי הדף.

שם* 
טלפון* 
אימייל* 
תיאור הפנייה 
    

אנחנו בעיתונות